Ապրիլի 3-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի նիստը` ղեկավար Հովհաննես Իգիթյանի նախագահությամբ, որին հրավիրված է եղել ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետրո Լիտվինը:
Նիստի մասնակիցները խոսել են երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունից, կարեւորել խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ կապերի աշխուժացումը: Ընդգծվել է, որ բազմաթիվ ոլորտներում առկա են հարաբերությունների խորացման մեծ հնարավորություններ:
Անդրադարձ է կատարվել Ուկրաինայում հայկական մեծաթիվ համայնքի գործունեությանը:
Դեսպանը ողջունել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի ստեղծումը, մաղթել արդյունավետ աշխատանք` ի նպաստ երկու ժողովուրդների եւ պետությունների միջեւ հարաբերությունների զարգացման:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են մշակութային միջոցառումների կազմակերպմանը, մասնավորապես Ուկրաինայում Հայաստանի օրերի եւ Հայաստանում Ուկրաինայի օրերի անցկացմանը վերաբերող հարցեր:

3 апреля состоялось заседание парламентской группы дружбы Армения–Украина под председательством О.Игитяна, на которое был приглашен Чрезвычайный и Полномочный посол Украины в РА П.Литвин.
Участники заседания отметили вековую дружбу двух народов, подчеркнули важность оживления связей между группами дружбы. Особо выделены широкие возможности углубления существующих отношений   в различных сферах.
Обращено внимание на деятельность крупной армянской общины в Украине.
Посол приветствовал создание депутатской группы дружбы Армения–Украина, пожелал плодотворной работы в интересах развития двух народов и государств.
В ходе заседания обсуждены вопросы организации культурных мероприятий, в частности Дней Армении в Украине и Дней Украины в Армении.