Ապրիլի 3-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի նիստը` ղեկավար Հովհաննես Իգիթյանի նախագահությամբ, որին հրավիրված է եղել ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետրո Լիտվինը:
Նիստի մասնակիցները խոսել են երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունից, կարեւորել խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ կապերի աշխուժացումը: Ընդգծվել է, որ բազմաթիվ ոլորտներում առկա են հարաբերությունների խորացման մեծ հնարավորություններ:
Անդրադարձ է կատարվել Ուկրաինայում հայկական մեծաթիվ համայնքի գործունեությանը:
Դեսպանը ողջունել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի ստեղծումը, մաղթել արդյունավետ աշխատանք` ի նպաստ երկու ժողովուրդների եւ պետությունների միջեւ հարաբերությունների զարգացման:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են մշակութային միջոցառումների կազմակերպմանը, մասնավորապես Ուկրաինայում Հայաստանի օրերի եւ Հայաստանում Ուկրաինայի օրերի անցկացմանը վերաբերող հարցեր:

On April 3, the sitting of the RA NA Armenia-Ukraine Friendship Group moderated by the Head of the Group Hovhannes Igityan, where Petro Lytvyn, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine to the RA was invited.
The participants of the sitting talked about the two peoples’ centuries-old friendship, highlighted the enlivening of the ties between the Parliamentary Friendship Groups. It has been underlined that there are opportunities of deepening the relations in numerous spheres. The activity of the great number of the Armenian community in Ukraine was touched upon.
The Ambassador welcomed the creation of the RA NA Armenia-Ukraine Friendship Group and wished the Group effective work for the benefit of the development of the relations between the two peoples and the states.
During the sitting the issues on organization of the cultural events, particularly having Days of Armenia in Ukraine and Days of Ukraine in Armenia were discussed.